1975-ben jelent meg Magyarországon egy ma is népszerű családi társasjáték, amiben állatkertek részére kell begyűjteni minél több és értékesebb, vadon élő jószágot.
Érdekesség, hogy az eredeti játékban a figurák kis színes, puskákkal felfegyverzett öntvények voltak, korunk állatvédelmi kérdésekben érzékenyebb társadalmában ez azonban kiverné a biztosítékot, így ma már egyszerű „kuglifej” bábukkal lehet vadászni. A készítők pedagógiai szándéka egyébként az állatok és élőhelyeik megismerését célozza és persze azt, hogy felhívja a figyelmet a ritka, illetve veszélyeztetett fajok jelentőségére.
A társasjáték szabálya nem túl bonyolult. Lényege, hogy a tábla a Földbolygót szimbolizálja, ahol minden résztvevőnek választania kell egy kiindulópontot. Az állatkert részére úgy fogunk állatokat gyűjteni, hogy lólépésben közelítjük meg őket és amikor a megfelelő mezőre lépünk, felhúzzuk az annak megfelelő kártyát. Különböző pontértékek tartoznak az állatokhoz (amik az állatkert által térítendő vételárat jelentik) és minél több ilyen pontot kell begyűjtenünk annak érdekében, hogy végül megnyerjük a játékot. Egymással harcolni nem lehet ugyan, de bizonyos területeket „lezárva” nehezíthetjük a dolgát. Sőt, a táblán számos helyen akadályok vannak elhelyezve; így nem léphetünk olyan mezőkre, ahol csapdába eshetünk, elveszhetünk a bozótosban, megsérülhetünk erdőtűzben, menekülésre kényszerülhetünk vad törzsekkel történő találkozás alkalmával, de van, ahol vízesés, szakadék vagy homokvihar képez természetes akadályt.
Amikor minden kártya elfogyott, a játéknak vége és indul a pontok összeszámolása. Az Élve fogd el! társasjátékban 80-féle állattal ismerkedhetünk meg és akár nyolcan is részt vehetünk a vadászatban.
Kövesse a Retro Magazin Facebook-oldalát!
További cikkek

Magnum – Elsült, durrant, betalált
A 80-as évek egyik közönségkedvenc sorozata volt a Tom Selleck főszereplésével készült Magnum P.I., amiben a mindenre elszánt magánnyomozó Higgins, TC és Rick segítségével tárt fel különböző bűneseteket - 162 epizódon keresztül. A Magnum szellemi atyja az a Glen A....

Gyorsabb a halálnál – Bajkeverők párbaja
1995-ben debütált a mozikban Sam Raimi filmje, a valóságos sztárparádéval felvonuló Gyorsabb a halálnál című, úgynevezett „revizionista” western. Annak ellenére, hogy a három évvel korábbi Nincs bocsánat című Eastwood-rendezéshez hasonlóan itt is cél volt a Vadnyugat romantizálásának derékba törése, illetve a jó és rossz összemosása; azért a főszereplő és a főgonosz jellemét illetően az alkotók nem hagytak kétséget a nézőben, hogy kinek is kell drukkolni.

Albumszemle – Válogatás 1982 legjobbjaiból (I. rész)
Most következő szemlénkben olyan nagylemezek kerülnek terítékre, amik bár stílusukat tekintve meglehetősen széles skálán mozognak, egy mégis közös bennük: évtizedek óta szereti őket a közönség. Itt van rögtön egy igazi nagyágyú, a Thriller, Michael Jackson amerikai...